петък, март 28, 2025
Новини

Събитие за обмяна на опит в Испания в рамките на проект EAGER

На 26-ти и 27-ми февруари 2025 г. в град Паленсия, Испания, се проведе събитие за обмяна на опит в рамките на проект „EAGER – Улесняване на агрофотоволтаиците за Европа“, съ-финансиран от програма Интеррег Европа 2021-2027. Домакин на събитието беше Център за технологии в областта на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост (ITAGRA).

Партньорите по проект  EAGER и заинтересованите страни от участващите региони се запознаха с добри практики от областта на агрофотоволтаиката (АФВ) в селския район на Кастилия и Леон, както и с политиките и инициативите на национално и регионално ниво в Испания. Целта на тази инициатива беше да се подчертаят ползите и възможностите на агрофотоволтаиката и нейният потенциал да се превърне в нов инструмент за развитие и по-голяма устойчивост в хранително-вкусовия сектор.

През първия работен ден събитието, в което участваха представители на широка аудитория, започна с приветствено слово на председателя на Провинциалния съвет в Паленсия. Беше представено развитието на секторите на селското стопанство и възобновяемата енергия в различните региони в Испания. Различни енергийни общности и заинтересовани страни, участващи в събитието, разгледаха темите за финансиране на агроволтаични проекти, интелигентни агроволтаични системи и възобновяеми енергийни източници. Беше направен преглед на проект EAGER, както и на съществуващите испански политики на национално и регионално ниво за стимулиране на по-широкото разпространение на агрофотоволтаици.

След това се проведе диалог под формата на кръгла маса с участието на видни гост-лектори от различни испански власти и институции, където бяха обсъдени пречките и потенциалните решения в испанския контекст на развитието на селското стопанство и въвеждането на АФВ системи. Експертите отговориха на много въпроси от страна на гражданите в рамките на тази среща.

В първия ден от събитието партньорите проведоха и среща на Управителната комисия, на която обсъдиха постигнатия напредък по проект EAGER и определиха следващите стъпки и събития, които да бъдат осъществени в рамките на проекта.

През втория ден ИТАГРА организира посещения на няколко места, за да се представят иновативни решения и добри практики в областта на АФВ. Първият пример беше моделът, представен във Фунгисолар-Ибердрола (Ревиля Валехера, Испания), който съчетава едновременно производство на култури като гъби и производство на енергия. Испанската заинтересована страна Ибердрола представи иновативни инициативи за възстановяване на почвата на завод за слънчеви панели чрез отглеждане на гъби с помощта на използване на сянката на слънчевите панели. На това място партньорите и заинтересованите страни се запознаха с още две интересни инициативи: Проект „Wine Solar“ и Проект „APV Basaldea“. Резултатите от проект „Wine Solar“ допринасят за потенциални икономии на вода от 30%, увеличаване на влажността на почвата с 14%, намаляване на температурата на почвата с 12%, намаляване на температурата на околната среда в пиковите часове между 2°C и 5°C и намаляване на скоростта на вятъра поради бариерата на панелите с 28%. Основните резултати от проект „APV Basaldea“ са: конструкция, издигната на 4 м над ябълкови дървета, загуба на използваема повърхност от само 1%, проектиране на земята от 38,84% и използване на контролни повърхности.

Друга интересна инициатива, която беше представена, е инсталацията „CIFP San Gabriel“ – АФВ с проследяваща система над лозе (Аранда, Испания), инсталирана от компанията „Powerfultree“. Това е изследователско звено, което се занимава с отглеждане на лозя, изчислява колко е генерираната енергия и проверява влажността на почвата в зависимост от различното положение на сянката от фотоволтаиците. Сянката също така помага на винопроизводителите да избегнат прекомерната слънчева радиация, което им позволява да отглеждат по-добро грозде за вино. Тази конструкция намалява площта на лозето само с 5%, което води до голяма полза от производството на електроенергия.

Последното посещение беше на място, където се намира винарска изба: Прадорей (Аранда, Испания), това е ферма за производство на вино, в която от повече от 20 години собствениците са инсталирали соларна система за собствено потребление, а днес имат и фотоволтаични панели на покрива, които помагат за производството на топла вода, с което дават пример за кръгова икономика.

Повече за проект EAGER:

Агрофотоволтаичната система (АФВ) представлява решение на настоящите нужди от увеличаване на капацитета на слънчевата енергия, като същевременно решава проблема при използването на земеделска земята. Тъй като ЕС се стреми към значително разширяване на използването на възобновяеми енергийни източници, агрофотоволтаичните системи могат да преодолеят трудностите при оптимизирането на земята, като комбинират производството на слънчева енергия с отглеждането на култури, следователно произвеждат едновременно енергия и храна, като същевременно предлагат възможности за инвестиции на партньорите в тази област и насърчават сътрудничеството с местните общности в прехода им към възобновяема енергия.

Проект EAGER улеснява приемането на агрофотоволтаичните системи в партньорските региони. Чрез насърчаване на едно по-мащабно разбиране за тази технология, идентифициране на най-добрите практики и подобряване на политическите инструменти (стратегии, програми и политики), този проект проправя пътя към едно по-зелено бъдеще.

Последвайте ни за повече новини по тази актуална тема във FacebookX (Twitter), и LinkedIn, и посетете нашия уебсайт на проекта: https://www.interregeurope.eu/eager